انواع قطع عضو پا چیست؟

۱۳۹۷-۱۰-۴ ۱۰:۴۰:۰۹ +۰۰:۰۰

بر اساس بررسی هایی که انجام شده است، بیشتر افراد از قطع عضو پا در بخش های مختلف این اندام رنج می برند به گونه ای که بسیاری از فیزیوتراپ ها در زمینه توانبخشی این گونه از افراد در حال فعالیت هستند. قطع عضو بنا به دلایل مختلفی رخ می دهد که معمولا علاوه بر درد جسمی، منجر به انواع مشکلات روحی و روانی در فرد می شود. به طور کلی انواع قطع عضو پا شامل قسمت هایی نظیر ران، زانو، مچ پا و ساق پا می شود. البته بسته به میزان آسیبی که به این نواحی وارد شده است، نوع جراحی که برای درمان قطع عضو انجام می شود، متفاوت است.

خوشبختانه این روزها به دلیل پیشرفت شایانی که در علم پزشکی وجود داشته است، با استفاده از کاشت ایمپلنت قطع عضو می توان با ایجاد یک پای مصنوعی توسط تیم همیار طب لیان و دکتر عزیز عباسپور، بار دیگر تجربه زندگی طبیعی را به این عزیزان اهدا کرد.

همان طور که بیان شد، برای این که افرادی که دچار یکی از انواع قطع عضو پا شده اند، می توانند از ابزار و پروتز های مختلف برای درمان آمپوتاسیون استفاده کنند که نقش مهمی در تمرینات دوره بعد از نقاهت جراحی دارد. به عبارت دیگر، تمرینات شما باید بر اساس نوع پروتزی که برای شما استفاده شده است، تمرینات توانبخشی را آغاز کند.

انواع قطع عضو پا

قطع عضو بالاتر از زانو

قطع عضو بالاتر از زانو (AKA) یکی از انواع رایج قطع عضو پا است که معمولا به دلیل جدایی استخوان ران از مفصل زانو ایجاد می شود که معمولا قطع عضو از وسط ران اتفاق می افتد. این نوع قطع عضو معمولا به عنوان یک قطع عضو ترانسفرومور نیز شناخته می شود. بعد از این نوع قطع عضو، تنها قسمتی که از پای شما باقی می ماند، بخشی از استخوان ران بدون هیچگونه مفصل زانویی است. یک قطع عضو AKA ممکن است منجر به از دست دادن کنترل عضلانی در همسترینگ و عضلات سر شود، و راه رفتن با پروتز را دشوار کند.

انواع قطع عضو پا چیست؟

قطع عضو پایینتر از زانو

یکی دیگر از انواع قطع عضو پا ، BKA است که به عنوان قطع کردن قسمتی از استخوان ساق پا شناخته می شود. این نوع قطع عضو، در میان سایر انواعی که وجود دارد از همه شایع تر بوده و نسبت به حالت ترانسفرومور برای بیمار خطرات کمتری به همراه دارد. در این شرایط مفصل زانو دچار آسیب دیدگی کمتری شده و معمولا راه رفتن با پروتز کار ساده تری خواهد بود.

قطع عضو لگنی

همان طور که از اسم این نوع قطع عضو مشخص است، جراح در طی عمل مجبور به برداشتن بخشی از مفصل و لگن فرد است. این نوع قطع عشو معمولا به دلیل وجود تومور بدخیم و یا شدید بودن میزان تروما انجام می شود. راه رفتن بعد از این نوع قطع عضو کار دشواری است چرا که هیچ اندامی برای اتضال پروتز باقی نمانده است. با این حال جای نگرانی وجود ندارد چرا که با روش های مختلف پزشکی می توان تا حد زیادی این مشکل را حل کرد.

قطع عضو انگشت پا

زمانی که مسیر جریان خون برای رسیدن به اندام های مختلف بدن مانند انگشتان پا دچار مشکل شود، فرد دچار قانقاریا شده و باید عضو مورد نظر قطع شود. این مورد یکی از انواع قطع عضو پا است که معمولا به یک فیزیوتراپ قوی و ماهر نیاز ندارد چرا که میزان آسیب دیدگی شدید نمی باشد.

انواع قطع عضو پا چیست؟

قطع پا جزئی

یکی دیگر از انواع قطع عضو پا ، زمانی است که بخشی از استخوان ساق به همراه بخشی از انگشتان دچار قطعی می شود. در  این نوع قطع عضو چون میزان از بین رفتن استخوان بسیار کم است فرد بعد از آن دچار مشکل جدیی نخواهد بود.

همراهان عزیز فراموش نکنید، زمانی که فرد دچار یکی از انواع قطع عضو پا می شود، برای این که بتواند بهبودی کامل پیدا کند، نیاز به یک تیم پزکشی کامل، شامل جراح، فیزیوتراپ، روانشناس و … دارد تا هم بتواند از لحاظ جسمی و هم روحی با شرایط جدیدش وفق پیدا کند.

دیدگاهتان را بنویسید