همه چیز در مورد قطع عضو پا

۱۳۹۷-۱۰-۱ ۱۱:۴۶:۱۳ +۰۰:۰۰

قطع عضو یکی از اعضای بدن می تواند بنا به دلایل زیادی رخ دهد. اما چیزی که تقریبا در تمامی این بیماران مشترک است، احساس ترس و از بین رفتن اعتماد به نفسشان است. افرادی که قطع عضو پا را تجربه می کنند یا به علت بیماری های مانند دیابت، سرطان، لختگی خون و … آمادگی این مسئله را داشته اند و یا به دلیل یک تصادف به ناگهان با آن مواجه می شوند.

اما چیزی که از اهمیت زیادی برخوردار است این است که بدانید شما در این زمینه تنها نیستید. چرا که با توجه به میزان پیشرفتی که در حوزه پزشکی داشته ایم، شما می توانید با کاشت ایمپلنت قطع عضو توسط دکتر عزیز عباسپور به همراه تیم همیار طب لیان، بار دیگر داشتن یک زندگی طبیعی را با استفاده از پای مصنوعی تجربه کنید.

در سطح جهان چیزی حدود ۱ میلیون نفر وجود دارد که از این بیماری رنج می برند که چیزی حدود ۷۰ درصد از آنها دچار قطع عضو پا از زیر زانو شده اند. همانطور که می بینید شما یا یکی از عزیزان شما در این زمینه افراد زیادی را مشابه به خود دارد. پس در ادامه همراه ما باشید، تا هرآنچه که باید در رابطه با قطع عضو پا بدانید را در اختیار شما قرار دهیم.

همه چیز در مورد قطع عضو

قطع عضو به عمل جراحیی گفته می شود که در آن بخش یا تمام اندام شما به دلیل آسیبی که دیده است، توسط جراح برداشته می شود. بسته به میزان و نوع آسیبی که به پای شما وارد شده است، این قطع عضو می تواند از بالا یا پایین زانو اتفاق بیفتند. همان طور که بیان شد، دلایل زیادی وجود دارد که موجب ایجاد این بیماری در شما می شوند. شایع ترین بیماری که موجب قطع عضو می شود، مشکلات عروقی و دیابت است. متاسفانه تقریبا ۵۴ درصد از قطع عضوها به دلیل بیماری دیابت در جهان اتفاق می افتد. دلیل این مسئله هم ضعیف شدن شریان های خونی و در نتیجه عدم رسیدن اکسیژن کافی به سلول های بدن است. بنابراین زمانی که بدن مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند، باف شروع به آسیب دیدن کرده و احتمال عفونت به دلیل مردن سلولها افزایش می یابد. معمولا پزشک زمانی تصمیم به انجام این کار می گیرد که سایر روش های درمانی برای حل مشکل پاسخگو نباشند.

همه چیز در مورد قطع عضو پا

نکاتی که قبل از قطع عضو پا باید بدانید

هرچه که شما اطلاعات بیشتری در مورد روند جراحی و ریکاوری بعد از آن بدانید، خیلی بهتر می توانید با این مسئله کنار بیایید. معمولا اگر آسیب دیدگی به دلیل اتفاقات ناگهانی نباشد شما زمان کافی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد قطع عضو پا خواهید داشت. در این زمان شما می توانید از پزشک در مورد پروتز مورد استفاده و دوره توانبخشی که باید طی کنید، اطلاعات لازم را کسب نمایید. فراموش نکنید که کیفیت پروتزی که برای شما استفاده می شود، به اندازه مهارت های جراح شما از اهمیت برخوردار است. بنابراین قبل از این که به اتاق عمل بروید، حتما در رابطه با موارد زیر با پزشک خود صحبت کنید :

داروهایی که استفاده می کرده اید. چرا که احتمال تداخل دارویی با داروهای بعد جراحی وجود دارد

 • روشی که برای جراحی و بیهوشی شما استفاده می شود
 • برای تسکین درد از چه روش هایی استفاده می شود
 • دوره توانبخشی شامل انجام چه کارهایی بوده و چه مدت به طول می انجامد
 • از چه پروتزی برای جایگزینی با پای قطع شده استفاده می گردد

نکاتی که بعد از قطع عضو پا باید بدانید

بعد از انجام جراحی قطع عضو پا ، بسته به شرایط جسمانی شما، مدت زمانی که در بیمارستان خواهید بود، متفاوت است. با این حال معمولا بین ۳ الی ۱۰ روز نیاز به مراقبت های ویژه خواهید داشت. در این مدت معمولا تمرکز اصلی تیم پزشکی روی بهبود زخم شما است. بعد از آن با استفاده از تمرینات پزشکی که توسط درمانگر و یا فیزیوتراپ شما تعیین می شود، تلاش می شود که از ایجاد التهاب و لخته خونی جلوگیری شود. با انجام برخی از تمرینات ساده می توانید عضلات خود را تقویت کرده و دامنه حرکات خود را گسترش دهید. این تمرینات ممکن است ۲ الی ۶ ماه زمان ببرند و چون با هدف جلوگیری از ایجاد عفونت طراحی شده اند، انجام آنها را هرچند که با کمی درد همراه باشد، پشت گوش نیاندازید.

بعد از جراحی قطع عضو پا ، زمان بهبود برای هرکس متفاوت است، پس به خودتان استرس وارد نکنید، و سعی کنید با استفاده از مشاوره های درمانی، هرچه سریعتر با شرایط جدید خود تطبیق پیدا کنید.

3 نظرات

 1. ژاله ۱۳۹۷-۱۰-۲۶ از ۲:۲۰ ق.ظ پاسخ دادن

  امروز پای داییم رو قطع کردن دکترا . زمین و زمان برام تاریک و بی معنیه .

  • همیار طب لیان ۱۳۹۷-۱۰-۲۷ از ۲:۱۹ ب.ظ پاسخ دادن

   عرض سلام و ادب دوست عزیز… از اتفاق پیش آمده متاسفیم

 2. سارا نائینی ۱۳۹۷-۱۲-۲۶ از ۵:۱۶ ب.ظ پاسخ دادن

  من الان نزدیک دو سال پای راستمو تو تصادف از دست دادم اما هر روز صبح که از خواب پا میشم فک میکنم هنوز دارمش و این خیلی عذابم میده

دیدگاهتان را بنویسید