اصول آمپوتاسیون (قطع عضو پا)

۱۳۹۸-۳-۷ ۰۱:۰۶:۳۲ +۰۰:۰۰

به دلایل مختلفی ممکن است فرد دچار قطع عضو پا شود. این دلایل می تواند بر اثر سوانح طبیعی باشد و یا بیماری. به طور مثال ممکن است فردی در اثر تصادف، سیل و دیگر سوانح طبیعی پای خود را از دست دهد و یا ممکن است بر اثر وجود تومور سرطانی در پای خود، راه درمانی جز قطع عضو برای او وجود نداشته باشد. به هر دلیلی که پزشک تشخیص دهد، پای فرد بایستی قطع شود، عمل جراحی قطع عضو، بسیار با قاعده و بر طبق اصول خاصی انجام خواهد شد. در صورتی که مایل باشید تا با اصول آمپوتاسیون (قطع عضو پا)  آشنا شوید، در این مقاله با تیم پزشکی همیار طب لیان، همراه شوید.

 خوشبختانه متخصصین و پزشکان مجرب، امروز به مدد پیشرفت تکنولوژی و علوم پزشکی و استفاده از این دو در کنار هم توانسته اند راه درمانی برای بیماران آمپوته که به هر دلیل به قطع عضو دچار شده اند، ارائه دهند ،این راه درمانی کاشت ایمپلنت  پای مصنوعی برای فرد آمپوته می باشد. تیم پزشکی همیار طب لیان، شرکت وارد کننده ی ایمپلنت پای مصنوعی، با همکاری دکتر عزیز عباسپور اقدام به کاشت ایمپلنت پای مصنوعی برای افراد آمپوته نموده است تا بتواند امید به زندگی را در آن ها افزایش داده و امکان زندگی با شرایط عادی را دوباره برای آن ها به وجود آورد.

آشنایی با آمپوتاسیون (قطع عضو پا)

آمپوتاسیون (قطع عضو پا) عبارتست از بریدن و حذف یک اندام و بخشی از آن با استفاده از عمل جراحی. جراحی قطع عضو به منظور کنترل درد در عضو مربوطه یا پیشگیری از یک بیماری که عضو با آن درگیر است، با هدف پیشگیری از پیشروی بیماری انجام می شود.

اصول آمپوتاسیون (قطع عضو پا)

یکی از مهم ترین اصول آمپوتاسیون این است که تنها زمانی که به طور تخصصی تشخیص داده شود که راهی برای درمان عضو، به جز حذف آن وحود ندارد، قطع عضو انجام شود. پس می توان گفت ابتدا باید به درستی ارزیابی شود که آیا آمپوتاسیون می تواند مفید باشد و باعث نجات بیمار از درد و دیگر مشکلات می شود یا نه، و در صورتی که این چنین است، عضو مربوطه برداشته شود.

اصول آمپوتاسیون (قطع عضو پا)

پس می توان یکی دیگر از اصول آمپوتاسیون (قطع عضو پا) را ارزیابی عضو مربوطه دانست. اما سوالی ک و جود دارد این است که نحوه ی ارزیابی برای آمپوتاسیون چگونه است؟ برای پاسخ به این سوال هچنان با ما همراه باشید.

چگونگی ارزیابی برای آمپوتاسیون

تصمیم گیری برای انجام عمل جراحی قطع عضو، می بایست بر اساس بحث و گفتگوی تیمی از متخصصین و همچنین در صورت امکان خود بیمار انجام شود. اما گاهی که شرایط بیمار بسیار اورژانسی است، تصمیم با گروه پزشکی است. آزمایشات و بررسی های مختلفی باید صورت گیرد تا تیم پزشکی به این نتیجه برسند که باید عضو مربوطه را قطع کنند. این بررسی ها و آزمایشات مربوط به شرایط استخوان و بافت ها در عضو اسیب دیده می باشد که از با استفاده از موارد زیر انجام خواهد شد :

  • اشعه ایکس – تصویربرداری از استخوان ها برای مشاهده وجود شکستگی یا بیماری
  • تاموگرافی کامپیوتری (CT) یا سی تی اسکن – تهیه تصاویر دقیق از استخوان، بافت و عروق خونی
  • آنژیوگرافی – رگهای خونی را تشریح می کند
  • سونوگرافی داپلر – تشخیص انسداد رگ های خونی
  • Venogram و arteriogram – تصویربرداری دقیق از عروق خونی

این تحقیقات به جراحان کمک می کند تا دریابند که آیا خون به اندام آسیب دیده می رسد یا نه؟

به این ترتیب تیم پزشکی بررسی های لازم را انجام می دهند تا در صورتی که تنها راه درمان عضو اسیب دیده، آمپوتاسیون باشد، آن عضو را قطع می نمایند.

از صبر و شکیبائیتان تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم. لطفا سوالات و مشکلات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید