بعد از عمل جراحی قطع عضو پا به دلیل تومور چه کنیم؟

۱۳۹۸-۱-۱۴ ۱۴:۵۷:۵۱ +۰۰:۰۰

برای فردی که دچار تومور در ناحیه پا می باشد، آخرین راه درمان، چنانچه دیگر راه ها اثربخش نباشد، استفاده از روش آمپوتاسیون یا جراحی قطع عضو پا می باشد. به دلایل مختلف، پزشک جراح تشخیص می دهد که پای بیمار باید قطع شود، دلایلی از قبیل تصادف و ایجاد جراحت شدید که منجر به عفونت شدید شده و فرایند بهبود جراحت به قدری کند شده که جریان خود در پای بیمار به شدت کاهش یافته یا خون دیگر در پای بیمار جریان ندارد. یکی از دلایل قطع عضو پا نیز وجود تومور سرطانی در ناحیه ی پای فرد می باشد که عدم قطع عضو ممکن است زندگی بیمار را به خطر بیندازد. بعد از انجام عمل جراحی قطع عضو برای بیمار چه اتفاقی خواهد افتاد؟ به منظور پاسخ به این سوال در این مقاله با تیم پزشکی همیار طب لیان همراه باشید.

بعد از عمل جراحی قطع عضو پا به دلیل تومور

بعد از انجام عمل جراحی، آن بخش از پای بیمار که مورد عمل جراحی قرار گرفته است، پانسمان و بانداژ می شود تا از ایجاد تورم بیش از حد پای بیمار جلوگیری شود. یک لوله باریک در محل زخم قرار داده می شود تا خون و مایعات اضافه از زخم خارج شود که این تا ۳ الی ۴ روز بعد از عمل جراحی باید باشد و پس از آن برداشته می شود. همچنین ممکن است در روزهای بعد از انجام عمل جراحی بیمار احساس خارش و سوزش در اطراف ناحیه مورد نظر داشته باشد.

برای کنترل درد بیمار ممکن است پزشک برای او مورفین تجویز کند.  همچنین لازم است که بیمار هر مشکلی که در ارتباط با عضو جراحی شده دارد، را با پرستاران در میان بگذارد. آن ها می توانند برای کاهش درد به بیمار کمک کنند. برخی از بیماران نیز احساس درد در ناحیه ی قطع شده دارند که این به مرور زمان از بین می رود.

بعد از آمپوتاسیون یا جراحی قطع عضو پا به علت تومور ، بیشتر افراد آمپوته ترجیح  می دهند که از پای مصنوعی استفاده کنند. برای استفاده از پای مصنوعی، بعد از ۴ الی ۶ هفته پس از انجام عمل جراحی، بیمار باید برای اندازه گیری و تعیین سایز پای مصنوعی به پزشک مراجعه کند.

جراحی قطع عضو پا

چنانچه بیمار آمپوته که دچار قطع عضو بر اثر تومور سرطانی شده است، بعد از انجام جراحی قطع عضو پا ، هنوز تحت درمان است و نیاز به پرتو درمانی یا شیمی درمانی دارد، فرایند استفاده از پای مصنوعی بایستی با تاخیر بیفتد.

استفاده از پای مصنوعی برای بیمار می تواند در زندگی فرد آمپوته بسیار تاثیر گذار باشد، با استفاده از پای مصنوعی او می تواند دوباره بر روی دو پا راه برود بدون اینکه نیاز به عصا یا یک نیروی کمکی داشته باشد. او همچنین می تواند بدود و فعالیت های وزشی انجام دهد. به این منظور تیم پزشکی همیار طب لیان با همکاری دکتر عزیز عباسپور در این زمینه گام موثر برداشته اند و با فعالیت در زمینه کاشت ایمپلنت پای مصنوعی برای افراد آمپوته که دچار قطع عضو پا شده اند، امکان زندگی در شرایط عادی را به ارمغان آورده اند.

پس از کاشت و ایملنت پای مصنوعی، بیمار با همکاری تیم پزشکی و با استفاده از فیزیوتراپی و انجام تمرینات لازم ، آموزش خواهد دید که چگونه از پای خود مجددا  استفاده نماید.

اما آنچه از اهمیت زیادی برخوردار است این است که بیمار باید از چنان شرایط روحی برخوردار باشد که به راحتی بتواند خود را با شرایط فیزیکی جدیدش وفق دهد. او ممکن است نگران عکس العمل دیگران در مورد وضعیت جدیدش شود. بنابراین دراین زمینه نیز تیم پزشکی باید بتوانند بسیار قوی و موثر عمل کنند.

همراهان عزیز از صبر و شکیبایی شما تا پایان این مقاله بسیار ممنون و سپاسگزاریم. چنانچه در زمینه ی کاشت ایمپلنت پای مصنوعی سوالی در ذهن خود دارید حتما با ما تماس بگیرید و سوال خود را با تیم پزشکی همیار طب لیان مطرح نمائید. ما آماده ی خدمت رسانی به شما عزیزان هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید